Czym jest archetyp marki?

Twórcą pojęcia archetypów osobowości jest Carol Gustav Jung. Czym są archetypy marki? To wzorce zachowań, stylu komunikacji i wartości, które pomagają firmom w budowaniu ich własnej tożsamości. Posługiwanie się archetypem to sposób budowania opowieści, którą przyciąga się konkretnego odbiorcę. W ten sposób marka pokazuje czy jest przeznaczona dla niego i czy jest w stanie rozwiązać jego problemy. 

Po co firmom archetyp marki?

Archetyp marki to narzędzie, które pozwala na zbudowanie opowieści wykorzystując skojarzenia i znane nam motywy. W ten sposób potencjalny klient wie, czy nasze usługi lub produkty są dla niego. Archetyp marki pozwala na budowanie autentycznego wizerunku firmy.  

Rodzaje archetypów marki

Wyróżniamy 12 archetypów marki, które mieszczą się w 4 grupach. Każdy archetyp wyróżnia unikatowy zestaw cech, które określają misję oraz cele marki.  

Archetyp marki – opiekun 

Opiekun troszczy się o innych, pomaga oraz chroni. Ten archetyp sprawdzi się dla marek, które działają w branży pomocy innym, a także higienie, branży beauty i zdrowia.  
Przykład marki: Jonson&Johnson, Procter and Gamble 

Archetyp marki – twórca 

Twórca dąży do innowacji. Ceni oryginalność i ekspresję. Realizuje swoje wizje i kocha wszystko co wyjątkowe. Ten archetyp sprawdzi się w kreatywnych branżach, gdzie wyobraźnia i duża ilość pomysłów liczą się najbardziej.  

Przykład marki: Apple, Lego 

Archetyp marki – władca

Władce charakteryzuje poczucie kontroli. Posiada wpływ i siłę, a jego celem jest dobrobyt i sukces. Ten archetyp pasuje do marek, które proponują swoim klientom luksusowe usługi oraz produkty.  

Przykład marki: Rolex, Mercedes 

Archetyp marki – błazen 

Błazen żyje chwilą. Lubi się bawić, jest spontaniczny i nie znosi nudy. Ten archetyp dobrze sprawdzi się dla marek, które nie stosuje sztywnego przekazu, chcą być postrzegane jako radosne.  

Przykład marki: M&M’s, Fanta 

Archetyp marki – towarzysz 

Archetyp towarzysza nie chce się wyróżniać, chce przynależeć do społeczności i być tacy jak wszyscy. Jest przyjazny i łatwo się komunikuje. Marka buduje społeczność, a także wysyła przyjazny i szczery komunikat.  

Przykład marki: Ikea, Allegro 

Archetyp marki – kochanek  

Kochanek daje poczucie przyjemności. Ważne są dla niej piękno oraz miłość. Pragnie być pożądany. Marka odwołuje się do zmysłów. Sprawdzi się dla marek, które oferują ekskluzywne produkty.  

Przykład marki: Chanel, Jaguar 

Archetyp marki – bohater 

Bohater lubi wygrywać. Jest otwarty na wyzwania i lubi pomagać innym. Namawia do podjęcia konkretnych kroków, a także chroni słabszych. Bohater nakłania do pracy nad sobą. Archetyp bohatera pasuje do marek, które motywują i chcą zmieniać świat.  

Przykład marki: Nike, Adidas 

Archetyp marki – buntownik 

Dla buntownika liczy się wolność. Łamie otwarte schematy i ustalone zasady. Bywa głośny, zwraca na siebie uwagę. Ten archetyp sprawdzi się u marek, które łamią schematy i sprzedają produkty dla ludzi wolnych i oryginalnych.  

Przykład marki: Harley-Davidson, Anonymous 

Archetyp marki – czarodziej 

Czarodziej przyciąga swoim tajemniczym podejściem. Ma wizję i dąży do spełniania marzeń w sposób, który jest znany tylko dla niego. Ten archetyp pasuje do marek, które oferują proste rozwiązania dla pozornie dużych problemów.  

Przykład marki: Disney, Tesla 

Archetyp marki – niewinny 

Dla niewinnego najważniejsze jest bezpieczeństwo. Jest spokojny, emanuje optymizmem i chce, aby wszyscy byli szczęśliwi. Niewinny chętnie rozwiązuje problemy i odpowiada na pytania.  

Przykład marki: Coca-Cola, Dove 

Archetyp marki – odkrywca 

Odkrywca ceni wolność, swobodę i przygodę. Lubi zdobywać doświadczenie. Wychodzi poza sferę komfortu. Jest odważny, uwielbia wyzwania oraz przygody. Pasuje do marek, które zachęcają podróży, zdobywania  nowych doświadczeń i przekraczania nowych granic.  

Przykład marki: GoPro, North Face 

Archetyp marki – mędrzec 

Dla mędrca wiedza jest najważniejsza. Chętnie dzieli się nią z innymi i pomaga zrozumieć otaczający ich świat. W swoim działaniu jest metodyczny. Pasuje do marki, która zachęca innych do myślenia i analizowania.  

Przykład marki: Forbes, Google 

Podział archetypów marek na grupy 

Archetypy marek zawierają się w 4 grupach, które wyróżniają konkretne cechy oraz cele: 

  • Kontrola, stabilność – twórca, władca, opiekun; 
  • Niezależność, samorealizacja – niewinny, mędrzec, odkrywca; 
  • Władza, ryzyko – buntownik, czarodziej, bohater; 
  • Zadowolenie, przynależność – towarzysz, błazen, kochanek. 

H2: Test na archetyp marki 

Test na archetyp marki 

Nie wiesz jaki archetyp marki pasuje do Twojego brandu? Skorzystaj z jednego z dostępnych testów na archetyp marki. W ten sposób określisz jaki wizerunek budować i jak prowadzić komunikację. Twoja marka będzie miała wyrazisty charakter, a potencjalni klienci lepiej się z nią zidentyfikują.  

Poprzedni wpis
Jak ważny jest design dla marki?
Następny wpis
Najczęściej popełniane błędy, które sprawiają, że „SEO nie działa” 

INNE WPISY