Praca grafika, prowadzenie własnej strony internetowej lub tworzenie publikacji wiąże się z częstym wykorzystaniem zdjęć. Znalezienie wartościowego materiału graficznego często jest procesem czasochłonnym. Wiele osób nie dysponuje własnymi fotografiami, dlatego decydują się na korzystanie z banków zdjęć. Banki zdjęć możemy podzielić na darmowe oraz płatne. Jak korzystać z darmowych banków zdjęć, aby uniknąć problemów z prawem autorskim?
Jak działają darmowe banki zdjęć?
Rozpoczynając korzystanie z darmowych banków zdjęć warto zapoznać się z ich zasadami działania. Do najpopularniejszych systemów licencjonowania praw autorskich zalicza się licencję Creative Commons (CC), które są licencjami otwartymi. Największą zaletą licencji Creative Commons jest to, że pozwalają one zachować twórcom utworów ich prawa autorskie, a przy tym dzielić się swoją twórczością z innymi osobami. Do licencji CC zalicza się dwa rozwiązania:
- CC BY – uznanie autorstwa. Licencja ta pozwala na swobodne kopiowanie, rozpowszechnianie (także w celach komercyjnych), użytkowanie utworu, a przy tym tworzenie jego remiksów pod warunkiem każdorazowego umieszczenia informacji o jego twórcy.
- CC0 – zrzeczenie się przez twórców wszystkich praw autorskich. Utwór może być swobodnie wykorzystywany, kopiowany, rozpowszechniany, modyfikowany bez podania informacji o jego pierwotnym twórcy.
Warto zapoznać się z regulaminem danej strony i licencją na podstawie, której udostępniane są poszczególne grafiki. Wykorzystując grafiki na licencji CC0 możemy swobodnie się nimi posługiwać bez podawania informacji o ich autorze.
Darmowe zdjęcia – na jakich stronie ich szukać?
Istnieje wiele popularnych płatnych banków zdjęć, w których wykupienie abonamentu pozwala na pobieranie i modyfikowanie grafik. Poszukiwanie obrazów na takich stronach jest łatwiejsze, dodatkowo mamy dostęp do zdjęć, grafik, a także wektorów. To najlepsze rozwiązanie dla osób, które zawodowo zajmują się tworzeniem grafik i stron internetowych. Są to np. Adobe Stock, Shutterstock i BigStock. W Internecie dostępne są także strony, na których znajdziemy wiele darmowych obrazów udostępnianych na podstawie licencji CC0.
Darmowe zdjęcia do pobrania z licencją CC BY
Zdjęcia na licencji CC BY są rzadziej poszukiwane od tych, przy których nie ma wymogu oznaczania autora fotografii, ponieważ to wygodniejsze rozwiązanie dla osób tworzących grafiki oraz strony internetowe. Do najpopularniejszy banków darmowych zdjęć na licencji CC BY zaliczamy:
- Superfamous
- Im free
- Raumrot
- Foter
- Photopin
- Compfight
Darmowe zdjęcia do pobrania z licencją CC0
W Internecie dostępnych jest obecnie wiele banków darmowych zdjęć na licencji CC0. Ich duża ilość sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie bez konieczności wykupywania subskrypcji. Do najpopularniejszych stron z darmowymi zdjęciami należą:
Unsplash- atrakcyjne fotografie
To jeden z najpopularniejszych banków darmowych zdjęć, ponieważ udostępniane na nim zdjęcia są wysokiej jakości. Dodatkowo fotografie są estetyczne i atrakcyjne wizualnie. Możliwości wyszukiwania jest wiele.
Pixabay – darmowe obrazy
To popularna strona z darmowymi zdjęciami do pobrania. Witryna i wyszukiwanie działają w języku polskim. Pixabay umożliwia wyszukiwanie fotografii, grafik, wektorów, dźwięków i wideo.
Pexels – darmowe grafiki pogrupowane w kolekcje
Pexels także oferuje zdjęcia do pobrania za darmo z różnych kategorii.
Pozostałe banki darmowych zdjęć
Mniej popularne strony z darmowymi fotografiami to:
- Gratisography,
- Kaboompics,
- Foodshot,
- Foodie’s Feed,
- Startup Stock Photos
- Freestocks.
Na co uważać podczas korzystania z darmowych banków zdjęć?
Podczas korzystania ze stron z darmowymi zdjęciami warto każdorazowo sprawdzić na jakiej licencji są one udostępniane. Czasem zdarza się, że większość fotografii na stronie udostępnionych jest na podstawie licencji CC0, a niektóre obrazy wymagają podania autora. Dlatego warto zapoznać się z regulaminem obowiązującym na danej stronie.
Zobacz także: Infografika – jak stworzyć obrazkowy storytelling?