Prowadzenie mediów społecznościowych zarówno dla marki, jak i dla osób prywatnych wydaje się łatwym zadaniem, które nie wymaga odpowiedniej wiedzy, umiejętności i przygotowania. Nic bardziej mylnego. Media społecznościowe to potężne medium, które odpowiednio wykorzystane potrafi przynieść ogromne zyski. Pomimo, że social media nie są najnowszym kanałem, a profile niektórych marek istnieją już wiele lat nadal popełnianych jest wiele błędów podczas tworzenia komunikacji. Jakie błędy popełniamy i jak ich unikać?
Prowadzenie social media – najczęstsze błędy w mediach społecznościowych
Duże marki posiadają osobne stanowisko specjalisty ds. mediów społecznościowych, który jest odpowiedzialny za komunikację marki i jej wizerunek w sieci. Wiele firm decyduje się także na pomoc zewnętrznych agencji, które specjalizują się w tej dziedzinie. Zdarza się także, że mniejsze firmy ze względu na koszty zlecają prowadzenie mediów społecznościowych osobie, której nie ma o tym pojęcia.
Brak przygotowania planu marketingowego
Prowadzenie profilu w mediach społecznościowych to działanie, które wymaga przygotowania odpowiedniego planu marketingowego, tak jak każde inne działanie w firmie, które ma przynieść określone skutki. Przygotowujemy plan, w którym uwzględniamy mocne i słabe strony marki, konkurencję, a także określamy cele i przygotowujemy harmonogram publikacji z określonymi datami, tematami publikacji, oczekiwanym efektem i Call To Action. Wiele marek rozpoczynając komunikację w social mediach nie tworzy takiego planu i tworzy publikacje spontanicznie.
Brak regularności w publikacjach
Publikowanie w mediach społecznościowych to ciągłe obserwowanie zachowań odbiorców i ich reakcji na poszczególne treści. Po kilku miesiącach wiemy, które publikacje chętniej są oglądane, komentowane i udostępniane, o której godzinie nasi obserwujący są najbardziej aktywni i jaka częstotliwość publikacji jest optymalna. Niektóre profile w mediach społecznościowych mogą publikować codziennie, u innych wystarczy jedna publikacja w ciągu tygodnia. Ważna jest jednak regularność i systematyczność.
Nieprawidłowe określenie grupy docelowej
Nieodpowiednie określenie grupy docelowej sprawia, że przekaz, styl pisania i grafiki są niedostosowane do odbiorców, co sprawia, że nie są dla nich atrakcyjne. Dokładne określenie grupy docelowej pozwala nam na trafienie do grupy osób, do której chcemy dotrzeć z naszym produktem.
Nieodpowiedni język komunikacji
Prowadzisz profil sklepu z młodzieżową odzieżą? Nie używaj formalnego stylu i zwrotów Pan i Pani. Dostosuj swój język do grupy docelowej. Prowadząc fanpage marki sportowej zamieszczaj ciekawostki, używaj slangu i typowych zwrotów dla danej grupy docelowej. Publikując w social mediach chcemy trafić do naszych odbiorców, którzy z największym prawdopodobieństwem skorzystają z naszej usługi lub zakupią nasz produkt. Zobacz na najpopularniejsze konta influencerów i zbudowane wokół nich społeczności, prawie każda posługuje się unikalnym hasłem znanym tylko dla członków danej społeczności.
Brak spójności
Różne grafiki, tematy, teksty pisanie w różnych stylach. Spójny wizerunek marki sprawia, że widząc zdjęcie w mediach społecznościowych wiemy, do jakiego profilu należy. Dobrze stworzony wizerunek marki sprawia, że podczas usłyszenia jej nazwy od razu w głowie pojawiają nam się konkretne cechy i przymiotniki, które ją określają. Na przykład marka Nike, kojarzy nam się ze sportem, pokonywaniem granic, nowoczesnością i aktywnością.
Nie wykorzystujesz mocy Real Time Marketingu
Real Time Marketing to potężne narzędzie, które sprawia, że nawet nieznany wcześniej fanpage odnotowuje ogromny wzrost popularności i przyrost obserwujących. Przykład? Fanpage Pizzy Guseppe, której moderator stworzył post dotyczący tego jaką bolączką jest plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku dla moderatora social media. Efekt to 22 tysięcy like’ów pod publikacją, 1,5 tys. komentarzy i 984 udostępnienia. Wcześniej publikacje otrzymywały maksymalnie tysiąc polubień.
Brak interakcji z odbiorcami
Kolejnym działaniem, które sprawia, że dana marka buduje swój profesjonalny i przyjazny wizerunek w Internecie jest kontakt z odbiorcami. W Call To Action zachęcamy ich do podjęcia określonej akcji – zostawienia komentarza, rozpoczęcia dyskusji, wyrażenia swojej opinii. Wiele marek nie odpowiada jednak na komentarze swoich obserwatorów i nie prowadzi z nimi dyskusji. Nawet negatywne opinie powinny zostać uwzględnione przez administratora. Aktywność menadżera konta pokazuje, że za stroną stoi żywa osoba, a nie robot.
Skutecznie prowadź swoją komunikację w mediach społecznościowych
Media społecznościowe to potężny kanał, który pozwala na tworzenie więzi odbiorcy z marką, a także budowania jej pozytywnego i atrakcyjnego wizerunku. Dodatkowo do wyboru mamy kilka aplikacji, które możemy dopasować do profilu swojej firmy, wśród najpopularniejszych wyróżniamy: Facebook, Instagram, Linkedin, YouTube, Twitter i Pinterest. Chcesz osiągnąć sukces w social mediach? Stwórz plan publikacji, określ cel i grupę docelową. Stwórz spójną komunikację i korzystaj z różnych rodzajów formatów.
Zobacz także: Instastory – jak dodać muzykę do relacji na Instagramie?