Influencer marketing – czy nadal jest skuteczny?

Pojęcie influencera jeszcze do niedawna nie było popularne w Polsce. Jednak wykorzystanie mediów społecznościowych nie tylko do komunikacji sprawiło, że wiele osób zdecydowało się na publikację w social mediach w celach zarobkowych. Pierwszą platformą wykorzystywaną przez twórców był Youtube, który pozwolił na dotarcie do większego grona odbiorców i powiększenia swojej popularności. Z czasem do tego celu został wykorzystany także Facebook, Instagram oraz Tik Tok. Osoby publikujące w social mediach, które maja realny wpływ na swoich odbiorców nazywamy influencerami. To z nimi obecnie najchętniej współpracują duże marki z wielu branż.  

Początki influencer marketingu

Naukowcy od zawsze uważali, że odbiorcy ulegają przekazom płynącym z mediów. W dalszych badaniach wykazali, że wpływ na ich decyzje mają konkretne osoby, które nazwali liderami opinii. To właśnie skłoniło twórców PR i marketingowców do wykorzystania poszczególnych osób do promocji i reklamy produktów oraz usług. Do promowania konkretnych produktów/usług wybierano osobę, która reprezentowała podobne wartości jak marka. Przedstawiano ją w roli eksperta i uwiarygadniano przekaz, dodatkowo zwiększano popularność produktu wśród fanów. W momencie spopularyzowania się mediów społecznościowych zaczęły wyłaniać się gwiazdy, których główna działalność opierała się na publikacji treści w Internecie. To oni zaczęli mieć ogromny wpływ na odbiorców, szczególnie młodszych. Dodatkowo duża ilość influencerów sprawiła, że w każdej branży specjalizował się chociaż jeden twórca. Internetowi influencerzy o wiele chętniej byli brani do promowania różnych produktów orz usług od celebrytów. Wpływ na to miało zaufanie odbiorców do ich osoby – mieli podobne zainteresowania i styl życia, byli w podobnym wieku, są bardziej autentyczni i wiarygodni, chętnie nawiązywali bliskie relacje ze swoimi odbiorcami, a także pozwolili uczestniczyć im w swoim życiu.  

Czym jest influencer marketing?

Influencer marketing to wszelkie działania marketingowe przy współpracy z influencerem. Influencer jest w tym przypadku pośrednikiem pomiędzy marką, a konsumentem. Takie działania pozwalają markom na osiągnięcie ogromnych korzyści, szczególnie w grupie wiekowej 15-25. Influencer promuje dany produkt lub usługę poprzez swoje media społecznościowe – insta stories, publikacje, zdjęcia i filmy.  

Influencer marketing – najpopularniejsi influencerzy w 2021 

Influencer marketing jest niezwykle skuteczny, pod warunkiem, że twórca kieruje się podobnymi wartościami jak marka, z którą współpracuje. Dodatkowo ma pozytywny wizerunek, duże grono odbiorców i silną społeczność. W 2021 roku opublikowano ranking influencerów roku: 

  1. Robert Lewandowski 
  1. Friz 
  1. Wersow 
  1. Anna Lewandowska  
  1. Martyna Wojciechowska  
  1. Natsu  
  1. Tromba  
  1. Monika Kociołek  
  1. Julia Kostera  
  1. Marcin Dubiel 

Warto zwrócić uwagę na to, że na 10 osób tylko 3 nie są osobami znanymi ze swojej działalności internetowej. Friz (2.), Wersow (3.) i Tromba (7.) należą do grupy influencerów Ekipa, a Natsu (6.), Monika Kociołek (8.), Julia Kostera (9.) i Marcin Dubiel (10.) to osoby znane z drugiej ekipy influencerów – Team X. Są to osoby, z którymi marki chętnie podejmują współpracę – stworzenie lodów, napojów, własnych pączków, wypuszczenie zeszytów z logiem, płatków śniadaniowych i kosmetyków.  

Influencer marketing – dlaczego warto? 

Podjęcie współpracy z influencerem pozwala na dokładne dotarcie do grupy docelowej. Dodatkowo wzbudza dużą wiarygodność. Skoro dany twórca znany jest ze swoich makijaży, to produkt przez niego promowany jest warty uwagi. Influencerzy mają zbudowane wokół swoich osób silne społeczności, dlatego często promowane przez nich produkty szybko znikają z półek. Przykładem sukcesu była współpraca marki Koral z Ekipą i wypuszczenie lodów, które wyprzedawały się we wszystkich sklepach. Popyt na nie był tak duży, że uruchomiono dodatkową linię produkcyjną. Potem Ekipa wypuściła jeszcze napoje, pączki i zeszyty, jednak popyt na nie, nie był już tak ogromny. Współpraca z influencerem to także doskonała okazja do pokazania produktu w inny, bardziej naturalny sposób. To także dobry ruch przy wejściu nowej marki na rynek, przykładem może być marka Stars from the stars, która od początku współpracowała z Wersow, Lexy i Roxie Węgiel.  

Jak znaleźć odpowiedniego twórcę do influencer marketingu? 

Widzisz, że influencer korzysta z produktów Twojej marki? Zaproponuj mu współpracę, to korzyść dla obu stron, a przekazy twórcy będą wyjątkowo autentyczne. Poszukując twórcy do influencer marketingu warto zapoznać się z jego twórczością i przeprowadzić dokładny reserach. Ponownie przykładem może być marka Stars from the Stars, która oferuje kosmetyki do świadomej pielęgnacji włosów. Podjęła współpracę z Wersow, której włosy są doczepiane. Warto zastanowić się, czy osoby poszukujące poleceń produktów do włosów wejdą na jej profil. Czasem podjęcie współpracy z mikro-influencerem przyniesie o wiele lepsze korzyści dla marki, ponieważ te osoby także gromadzą aktywne i zaangażowane społeczności.  

Zobacz także: Instastory – jak dodać muzykę do relacji na Instagramie?

Poprzedni wpis
Instastory – jak dodać muzykę do relacji na Instagramie?
Następny wpis
Najczęstsze błędy popełniane w social mediach

INNE WPISY