Infografika – jak stworzyć obrazkowy storytelling?

Tworzysz wiele materiałów, ale odbiorcy przechodzą obok nich obojętnie? Wzbogać swoje publikacje o infografiki. Infografika to wizualne przedstawienie informacji z użyciem jak najmniejszej ilości słów. Krótko mówiąc, są to informacje przedstawione w formie graficznej. Warto zdecydować się na nią do prezentacji wyników badań, zależności pewnych zjawisk lub do podsumowania wiadomości znajdujących się w artykule.

Dlaczego warto tworzyć infografiki?

Infografiki doskonale wzbogacają treść, której towarzyszą, ponieważ przedstawiają informacje w sposób wizualny, który jest o wiele bardziej przyjazny i czytelny od standardowego tekstu. Dodatkowo wykorzystanie różnych form, kolorów i fontów sprawia, że odbiorca łatwiej przyswaja przedstawione informacje. Nasz mózg lubi obrazy, dlatego o wiele skuteczniej przetwarza je od tekstu. Dodatkowo infografiki są o wiele chętniej udostępniane w mediach społecznościowych od wpisów, które ich nie mają.

Kiedy warto stworzyć infografikę?

Infografika doskonale sprawdzi się w różnego rodzaju publikacjach, mailingach i prezentacjach. Pozwala w łatwy sposób wytłumaczyć skomplikowane zjawiska, dodatkowo daje możliwość przedstawienia danych w atrakcyjny i czytelny sposób. Stanowią także doskonałą formę podsumowania artykułu lub prezentacji. Infografiki są lepiej zapamiętywane od tekstów, dlatego warto z nich korzystać.

Jak zrobić infografikę?

Od czego zacząć tworzenie infografiki? Robienie infografiki najlepiej zacząć od wymyślenia tematu, który chcemy zobrazować, a następnie zebrać odpowiednie informacje. Zastanów się nad celem, który chcesz osiągnąć. Następnym krokiem jest zebranie danych, które chcesz przedstawić na infografice. Muszą być one ciekawe i nieść ze sobą pewną wartość dla odbiorcy. W tym kroku najlepiej skorzystać z Internetu i wielu dostępnych źródeł. Ostatnim elementem jest opis, który będzie towarzyszył infografice. Pamiętaj, że na samym obrazie powinno znajdować się jak najmniej tekstu. Ostatnim etapem jest wybór odpowiedniego narzędzia.

Rodzaje infografik

Rodzaj infografiki ma kluczowe znaczenie dla całego projektu, ponieważ ich poszczególne typy pozwalają na jak najlepsze zobrazowanie poszczególnych danych. Najpopularniejsze rodzaje infografik to:

  • Infografiki statyczne,
  • infografiki informacyjne,
  • infografiki geograficzne,
  • infografiki porównawcze,
  • infografiki hierarchiczne,
  • infografiki typu lista,
  • infografiki osi czasu,
  • infografiki procesu.

Wybór rodzaju infografiki zależy od danych, które chcemy zobrazować.

Gdzie zrobić infografikę – narzędzia

Jeżeli nie mamy do dyspozycji grafika, który na podstawie zebranych danych stworzy ciekawą i przyciągającą uwagę infografikę najlepiej skorzystać z gotowych narzędzi. Z jakiego narzędzia do tworzenia infografik skorzystać?

Canva

Canva to rozbudowane narzędzie do tworzenia różnego rodzaju grafik – publikacje w social mediach, prezentacje, cv, a także infografiki. Oferuje gotowe szablony z możliwością zmiany przedstawionych treści, a także daje możliwość tworzenia projektów od zera. Jego darmowa wersja jest rozbudowana, dlatego nie ma potrzeby zakupu wersji premium.

Piktochart

Piktochart to intuicyjne narzędzie do tworzenia infografik. Jest łatwe w obsłudze i pozwala na szybkie tworzenie projektów. Każdą sekcję możemy dostosować do swoich wymagań. Jedynym minusem jest dodanie znaku wodnego do infografiki podczas tworzenia w darmowej wersji.

Visme

Visme wyróżnia się możliwością animowania poszczególnych elementów infografiki. Oferuje duży wybór fontów i gotowych obrazów oraz ikon.

Jak stworzyć atrakcyjną infografikę?

Infografiki skutecznie przyciągają uwagę odbiorców i sprawiają, że przedstawione przez nas treści są bardziej atrakcyjne. Postaw na kreatywność, ciekawe porównanie, nietypowe wizualizacje i przekaz wizualny. Inspiracji możesz szukać np. na stronie visual.ly, która jest narzędziem do tworzeniainfografik, a także medium zrzeszającym różnych twórców. Wśród projektów możesz znaleźć niebanalne pomysły na przedstawienie informacji na infografice.

Zobacz także: Najczęstsze błędy popełniane w social mediach

Poprzedni wpis
Skuteczne reklamy tekstowe w Google Ads – od czego zacząć
Następny wpis
Jak ważny jest design dla marki?

INNE WPISY