Jeżeli wydaje Ci się, że dodawanie tych samych publikacji na konto w serwisie Facebook i Instagram to dobry pomysł, jesteś w błędzie. Te platformy znacząco się od siebie różnią. Możesz używać i tworzyć spójną komunikację w mediach społecznościowych lub postawić tylko na jedne medium. Instagram powstał w 2010 roku, a 2 lata później został wykupiony przez firmę Facebook. Największą liczbą obserwujących mogą pochwalić się Christiano Ronaldo (270 mln), Ariana Grande (227 mln), Dwayne Johnson „The Rock” (224 miliony), wśród polskich kont największą liczbę obserwujących posiada Robert Lewandowski (24 mln).
Co to jest Instagram i do czego służy?
Instagram to medium społecznościowe, które polega głównie na publikowaniu zdjęć opatrzonych krótkimi opisami oraz hasztagami. Coraz większą popularnością cieszą się rolki, czyli filmiki wideo w podobnej konwencji do tych publikowanych na platformie Tik Tok. Oprócz tego użytkownicy mają możliwość publikowania instastories, czyli relacji, które są dostępne przez 24 godziny. Na Instagramie można posiadać konto prywatne lub firmowe, a oba konta dają możliwość weryfikacji, czyli niebieskiej odznaki świadczącej o prawdziwości profilu. Mogą otrzymać ją zarówno influencerzy, jak i konta marek oraz miejsc. Odznaki nie otrzymają jednak zwykli użytkownicy bowiem jest ona przyznawana wyłącznie kontom, które reprezentują „znaną, często wyszukiwaną osobę, markę lub podmiot”. Instagram to medium, w którym duży nacisk kładzie się na estetykę, przemyślany feed i atrakcyjne wizualnie publikacje, dlatego nawet znane i popularne osoby dbają, aby ich profil wyglądał atrakcyjnie dla obserwatora.
Czy warto założyć konto na Instagramie?
W przypadku osób prywatnych, oczywiście, jeżeli interesuje nas taka forma publikacji i kontaktu z innymi. W przypadku marek odpowiedź ta nie jest jednoznaczna. Co prawda sprawdzą się na niej profile z różnorodnych branż. Pytanie, czy warto tracić czas na publikację w tym medium? Jeżeli prowadzimy firmę, której profil może być interesujący dla odbiorcy i zachęci go do interakcji to jak najbardziej warto zdecydować się na komunikację w ten sposób. Jednak jeżeli nasze komunikaty skierowane są do przedsiębiorców, właścicieli firm, to o wiele lepszym wyborem będzie portal Linkedin.
Jak wypromować swojego Instagrama?
Instagram można z sukcesem wypromować należy jednak pamiętać o systematyczności publikacji, a także ich tematyce. Zaproś odbiorców do swojego świata, dziel się z nimi swoim życiem, radami, ciekawostkami i wydarzeniami.
Systematyczna aktywność to klucz do sukcesu
Tak jak w każdym medium, jednym z najważniejszych elementów budowania sukcesu jest systematyczność. Publikacje nie powinny być przypadkowe, chaotyczne i nieprzemyślane.
Na Instagramie niezwykle ważna jest także estetyka. Zaprezentuj swoje usługi lub produkty w atrakcyjny wizualnie i interesujący sposób. Spraw, że odbiorca będzie chciał śledzić Twoje publikacje i czytać publikowane przez ciebie zdjęcia.
Jak się wybić na Instagramie? Nawiąż kontakt z obserwatorami!
Instagram potraktuj nie tylko jako platformę, na którą wrzucisz fotografie i pozostawisz jej bez niczyjej opieki. Udostępniaj relacje, informuj o nowościach w swoim sklepie, dawaj spersonalizowane rabaty. Traktuj swój profil jako źródło wiedzy, którego obserwowanie może przynieść pozytywne efekty. Użytkownicy najchętniej obserwują konta osób, które są dla nich autorytetem i dostarczają ciekawych informacji z ich dziedziny.
Płatne promowanie na Instagramie
Płatne promowanie się na Instgaramie jest stosunkowo tanie, dodatkowo płaci się za realne kliknięcia. Masz możliwość wyboru kilku formatów reklamy:
- Reklama na Instagramie w aktualnościach – wyświetla się na głównej tablicy, pomiędzy postami osób, które obserwujemy. Użytkownik prawdopodobnie nie zauważy, że nasz post jest reklamą, a jeżeli go zainteresuje istnieje duża szansa, że zyskamy nowego obserwatora.
- Promowanie Instagrama na instastories – to obecnie jeden z najczęściej spotykanych formatów reklamy. Reklamy na instastories można pominąć, dlatego nie są irytujące dla odbiorców. Jeżeli dobrze dobierzemy grupę docelową mamy sporą szansę na sukces i zainteresowanie użytkownika naszymi produktami.
Warto ruch organiczny na Twoim profilu wspomóc kampaniami reklamowymi, szczególnie na początku, jednak w tym przypadku warto postawić na pozyskiwanie obserwatorów poprzez aktywność, atrakcyjny feed i wartość dodaną.
Zobacz także: 7 sztuczek na Instagramie