Pokolenie Z – jak do niego dotrzeć?

Pokolenie Z to osoby urodzone po 1995 roku , dlatego większość z nich wychowywała się z pełnym dostępem do Internetu oraz social mediów. Stanowią zagadkę i problem dla wielu marketingowców, ponieważ posługują się specyficznym językiem, a także znacznie różnią się od pozostałych pokoleń.

Cechy pokolenia Z

Co to pokolenie Z? Pokolenie Z to osoby, które obecnie mają maksymalnie 27 lat, dlatego technologia nie jest dla nich zagadką. Wychowywali się w świecie, w którym cyfryzacja stawała się codziennością. Możemy powiedzieć, że najmłodsze roczniki pokolenia Z nie znają świata bez dostępu do komputera, smartfona i Internetu. Osoby z gen Z są mobilne, preferują wolność i cenią sobie swobodę. Są wychowani w duchu tolerancji i przedsiębiorczości. W przeciwieństwie do poprzednich pokoleń nie przywiązują się do miejsca pracy. Często postrzegani są jako roszczeniowi. Osoby z pokolenia Z chętnie kupują rzeczy luksusowe i modne. Zwracają uwagę na wysoką jakość produktów, a także chętnie wspierają lokalne marki. Warto wiedzieć, że pokolenie Z często decyzję o zakupie podejmuje po opiniach bliskich lub osób działających w Internecie, czyli influencerów.

Reklama dopasowana do pokolenia Z

Pokolenie Z chętnie konsumuje treści na swoich urządzeniach mobilnych, to na nich spędzają większość swojego czasu. Pokolenie Z w porównaniu do poprzednich pokoleń jako bardziej atrakcyjną ocenia reklamę outdoor, a także eventy organizowane przez marki i polecenia influencerów. Dla pokolenia Z media społecznościowe stanowią podstawowe źródło komunikacji. Z badań wynika, że reklamy na Facebook’u lub Instagramie mają znacznie większą szansę dotrzeć do młodych odbiorców od reklam telewizyjnych i papierowych.

Jak dotrzeć z reklamą do gen Z?

Wśród pokolenia Z dużą popularność odnoszą marki, za którymi stoi konkretny styl życia, z którym młodzi mogą się identyfikować. Dodatkowo osoby z pokolenia Z chętnie stawiają na rozwiązania smart – zegarki, biżuteria, dom i technologia. Gen Z zwracają uwagę na przekazy reklamowe, w których występuje ruch, w ten sposób marketingowcy są w stanie przyciągnąć ich uwagę i zatrzymać na dłużej.

Dbaj o wizerunek firmy z systemem ocen i opinii 

Możliwość komentowania i oceniania Twojej firmy przez klientów, którzy skorzystali z Twoim usług to dobry krok w stronę kierowania pozytywnego wizerunku. Obecnie większość użytkowników przed skorzystaniem z usług danej firmy sprawdza jej profil w mediach społecznościowych, a także opinie o firmie w Internecie. Możesz dodać tę możliwość na swojej stronie, wykorzystać wizytówkę Google lub media społecznościowe.  

Real Time Marketing, a gen Z

Real Time Marketing to działanie, które doskonale sprawdza się w promocji wśród pokolenia Z. Zetki chętnie udostępniają, komentują i lajkują viralowe treści, które nawiązują do obecnych wydarzeń na świecie. Najlepszym przykładem na wykorzystanie RTM jest Ikea, która publikuje błyskotliwe hasła i grafiki ze swoimi produktami nawiązując do wydarzeń na świecie i w Polsce, np. wybór Młodzieżowego Słowa Roku.

Publikacja Ikei nawiązująca do premiery gry Cyberpunk, źródło: https://www.facebook.com/IKEApl/photos/a.387262252478/10158435931302479, dostęp: 26.10.2022 r.

Garść statystyk na temat pokolenia Z

Według badania przeprowadzonego przez Spotdata1 pokolenie Z ma znacznie lepsze warunki mieszkaniowe od osób z pokolenia X oraz Y. Wpływa na to mniejsza ilość rodzeństwa, a także wychowanie w lepszym standardzie życia. Ma to wpływ na ich podejście do życia – niecierpliwość w kwestii posiadania dóbr materialnych. Wychowanie w lepszym standardzie życia ma także wpływ na chęć posiadania nowinek technologicznych oraz dóbr trwałych. Pokolenia Z,Y i X znacznie różnią się w podejściu do technologii. Aż 94% osób z pokolenia Z korzysta z Internetu na swoim smartfonie2. Dla porównania w generacji Y jest to 86%, a X tylko 53%. Tak duża powszechność i dostępność smartfonów z nieprzerwanym dostępem do Internetu sprawia, że wśród pokolenia Z pojawiło się uzależnienie od telefonu oraz internetu, czyli fonoholizm. Z badania wynika także, że osoby z gen Z są niecierpliwe, nie lubią czekać i chcą jak najszybciej załatwić swoje sprawy.

Generacja Z, a finanse

W badaniu Spotdata analizowano także podejście generacji do finansów. Z badania wynika, że najwięcej osób pracujących na pełen etat znajduje się wśród osób od 40 do 54 lat3. Również wśród tej grupy wiekowej najwięcej osób posiada oszczędności powyżej 20 tys. Jest to 26%, dla porównania wśród gen Z jest to tylko 6%. Wśród tej grupy wiekowej najwięcej osób posiada oszczędności do 1 tys. W raporcie wspomniano także, że osoby z pokolenia Z często nie zaciągają pożyczek na przyjemności i rozrywkę, jednak jeżeli już to robią mają znacznie większy problem w spłacie zobowiązań.

Jak dotrzeć do pokolenia Z?

Tworząc przekazy reklamowe zwróć uwagę na ich atrakcyjność, a także dołączoną do niego grafikę lub wideo. Pamiętaj, że musi być atrakcyjna i zainteresować potencjalnego klienta. Wiedząc jakie potrzeby, zachowania i podejście do życia charakteryzuje gen Z staraj się stworzyć marketing dostosowany do tej generacji.

Zobacz także: Jak się wybić na Instagramie? Najlepsze praktyki

  1. Źródło: https://www.pb.pl/pokoleniez/download/pokolenie_z_raport_spotdata.pdf, dostęp: 24.10.2022 r.
  2. Źródło: https://www.pb.pl/pokoleniez/download/pokolenie_z_raport_spotdata.pdf, s. 13, dostęp: 24.10.2022r.
  3. https://www.pb.pl/pokoleniez/download/pokolenie_z_raport_spotdata.pdf, s. 22, Dostęp: 24.10.2022 r.
Następny wpis
Instastory – jak dodać muzykę do relacji na Instagramie?

INNE WPISY