Jak ocieplić wizerunek firmy? 

Każdy przedsiębiorca chce, aby jego marka była postrzegana pozytywnie, a klienci chętnie korzystali z jej usług lub kupowali jej produkty. Zdarza się jednak, że marka nie podejmuje żadnych działań lub nie są efektywne. Jak ocieplić i zbudować pozytywny wizerunek firmy? 

Co to jest wizerunek firmy? 

Wizerunek firmy to sposób, w jaki dane przedsiębiorstwo jest postrzegane przez całe jego otoczenie: klientów, kontrahentów, pracowników, konkurencję, media, itd. Z powodu dużej konkurencji wizerunek marki często decyduje o tym czy odniesie ona sukces czy będzie skazana na porażkę. Elementy, które wypływają na wizerunek firmy to: 

Jak kreować pozytywny wizerunek marki? 

Kreowanie wizerunku marki to nieustanna praca, nawet rozpoznawalne firmy o ugruntowanej pozycji starają się, aby klienci postrzegali je pozytywnie, a korzystanie z usług było przyjemnym doświadczeniem. Nie tylko jakość produktów oraz usług się liczy, ale także wygląd całego procesu i opieka posprzedażowa. Nie są to jedyne czynniki, które wpływają na budowanie wizerunku firmy. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? 

Dbaj o wizerunek firmy z systemem ocen i opinii 

Możliwość komentowania i oceniania Twojej firmy przez klientów, którzy skorzystali z Twoim usług to dobry krok w stronę kierowania pozytywnego wizerunku. Obecnie większość użytkowników przed skorzystaniem z usług danej firmy sprawdza jej profil w mediach społecznościowych, a także opinie o firmie w Internecie. Możesz dodać tę możliwość na swojej stronie, wykorzystać wizytówkę Google lub media społecznościowe.  

Buduj wizerunek firmy z case study  

Wzbogać swoją stronę o portfolio, w którym pochwalisz się firmami, z którymi współpracujesz oraz projektami, które zrealizowałeś. Jeżeli wśród Twoich klientów znajdują się duże marki warto o nich wspomnieć, o ile pozwala na to umowa. W ten sposób zbudujesz jeszcze większe zaufanie i pozytywny wizerunek Twojej firmy. Możesz wykorzystać także blog na swojej stronie, aby prezentować case study na temat zrealizowanych projektów z omówieniem poszczególnych działań. Takie zabiegi wskazują na profesjonalizm.  

Zbuduj wizerunek eksperta

Doradzaj, odpowiadaj na pytania, ucz. W ten sposób pokażesz siebie jako eksperta w danej dziedzinie, a Twoja marka będzie miała jeszcze bardziej profesjonalny wizerunek. Kreowanie wizerunku marki to proces wieloetapowy i realizowany poprzez wiele kanałów, dlatego warto tworzyć artykuły na blogu, poradniki dostępne na YT, płatne szkolenia i transmisji live.  

Kreuj wizerunek firmy dbając o swoich pracowników

Na wizerunek firmy mają wpływ także opinie byłych oraz obecnych pracowników, dlatego warto dbać o dobre relacje w zespole i zadowolenie osób pracujących w firmie. Negatywne opinie pracowników mogą skutecznie zepsuć wizerunek danej marki, który znacznie trudniej jest odbudować. Pokaż, że Twoją firmę tworzą ludzie, którzy są zadowoleni ze swojej pracy, dobrze się czują w tym miejscu i chętnie pracują. Coraz więcej przedsiębiorców zwraca także uwagę na pokazywanie ludzkiej strony firmy i budowanie pozytywnego wizerunku marki. Przedsiębiorstwa decydują się na udział w akcjach charytatywnych, wspierają wydarzenia kulturalne, schroniska, a także mniejsze biznesy. Społeczna odpowiedzialność biznesu najczęściej poprawia jakość życia lokalnej społeczności. Poinformowanie o tym na swojej stronie lub w mediach społecznościowych to duży krok w kierunku budowania pozytywnego wizerunku marki.  

Nie lekceważ potęgi mediów społecznościowych w budowaniu wizerunku marki 

Media społecznościowe to doskonała wizytówka firmy, jeżeli są w odpowiedni sposób prowadzone. Pamiętaj, aby unikać najczęstszych błędów w social mediach. To doskonałe medium do nawiązywania relacji z potencjalnymi klientami oraz skracania dystansu pomiędzy marką, a klientem. Zadawaj pytania, odpowiadaj na komentarze, prowadź dyskusję. W ten sposób zbudujesz pozytywny wizerunek marki i sprawisz, że będzie lepiej postrzegana przez odbiorców.  

Zobacz także: 7 sztuczek na Instagramie

Poprzedni wpis
Dlaczego warto prowadzić blog firmowy? 
Następny wpis
Marketing medyczny – co musisz o nim wiedzieć?

INNE WPISY